WordPress LeoTheMaster

Güncel, teknik, eğitici, son dakika, eğlenceli, sıcak video (18+ değil), haber ve bloglar

Torunlara web sitesi mirası bırakmak!

Daha önceki yazılarımda genelde sosyal ağlardan bahsetmiş, yaşadığımız hayatın içindeki dijital etkileşimlere değinmiştim. Bu yazımda ise biraz daha ileri gidip, ölüm ile gelen diğer gerçeklerden bahsedeceğim. İnternet ve dijital yaşam ile o kadar sıkı bağlanmış durumdayız ki, yazının devamını okuduğunuzda bu bağın ne kadar sıkı olduğuna inanamayacaksınız!
Kim hala daktilo kullanıyor? Kimin cep telefonu yok? Bunun gibi yüzlerce soru sorabilirim size! 7’den 77’ye dijital yaşam denizindeyiz. Her gün daha derin denizlere yelken açıyoruz. İlköğretim öğrencisi ödevini internette arıyor, ansiklopedi yerine. Dilekçe yazacağımıza, e-devlet uygulamamalarını kullanıyoruz. Mektup ve tebrik kartı yerine e-mail ve SMS atıyoruz. Telefon numaralarını cep telefonumuza yazıyoruz sadece. Hatta yaşadığı çevredeki bayanlarla yetinmeyip, Japon kız arkadaşı bulan çapkın erkekler var. Tabi ki bu şahıslar çevrimiçi sözlükler kullanarak Japonca yazıyorlar dijital duygularını!
Tüm bu kişisel veriniz nerede saklanıyor? Cebinizde, bilgisayarınızda, internet ortamında yerini tahmin bile edemediğiniz ortamlarda! 0 ve 1 den oluşan dijital dosyalar aslında tüm verilerimiz. Bazen bir fotoğraf, bazen bir ödev, bazen de bir teklif dosyası. Kısacası artık binlerce hatta milyonlarca dijital veri ile yaşıyoruz.
“Yaşam ve ölüm arasında” aklımdan çıkmayan kelimeler biridir. Çocukluğumdan beri bu kelimenin ardına takılan pek çok film izledim. Hep pamuk ipliğiyle bağlanan bu yaşama tutkusu, her an kopmaya hazırdır filmlerde. Genelde şişmanlar ve gözlüklüler önce ölse de, arada kahramanlar da ölür. Ölüm filmlerdeki gibi ani olmasa da, hiç peşimizden ayrılmaz. Kaçamadığımız gölge kadar yakındır bize. Hiç yakıştıramayız kendimize ölümü. Ölüm ya ansızın ya da yavaş yavaş yakalar bizi. Fark eder mi? Ne de olsa kaçınılmaz son!
Kaçınılmaz son kapımızı çaldığında, diğer dünyaya götüremeyeceğimiz tüm dijital veriden bahsetmek istiyorum. Değerli veya değersiz tüm birikimler miras kalmıştır. Torunlarınıza değil! E-mail servis sağlayıcılarına, şifreli veri depolama firmalarına, sosyal ağ sitelerine…
Geride bırakılan miras çok farklı şekillerde olabilir. Yüz binlerce üyesi olan facebook grubu, blog yazdığınız ücretsiz servis sağlayıcı siteleriniz, para kazandıran üyelikler, bedava konser bileti, değerli elektronik yazılarınız, video ve fotoğraflar …
Beni etkileyen bir olaydan bahsetmek istiyorum size. Oğlum doğduğunda nüfus cüzdanını çıkartmak için gittiğimde başıma gelen olayı hala dün gibi hatırlıyorum. Ben cüzdanı almak için sırada beklerken, önümdeki kişi ise ölen akrabasının cüzdanını vermek için sırada bekliyordu. Önümdeki kişinin ölen akrabasına ait cüzdanı alıp, zımba ile deldiler. Oğlum için ise bana yeni bir nüfus cüzdanı verdiler. Beni düşündüren olay, ölen kişiye ait nüfus cüzdanına basılan delik aslında. O delik kütük bilgilerini silse de, ölen kişiye ait bilgiler o kadar kolay silinmiyor!
Günde sadece 1 TL kazanan siteniz olduğunu düşünelim. Yılda 365 TL eder, 10 yılda ise 3.650 TL. Torunlarınıza verilecek iyi bir harçlık mirası bu. Bu miras kime ve nasıl aktarılabilir? İşte uluslararası medeni kanunlar için yeni bir yasal açık. Pek çok ülkede farklı uygulamalar olsa da, tam olarak kesin bir uluslararası yasa henüz yok!
Örneğin facebook firmasına yasal olarak ölüm belgesi ile başvuru yapılırsa, ölen kişinin adres bilgileri profilinden temizleniyor. Profil ve fotoğraflar saklanırken, mesaj ve reklamlar kapatılıyor. Bu kişinin yönetiminde olan grup ve sayfalar ise devir edilemiyor. Hotmail, Yahoo ve Gmail gibi ücretsiz e-mail sağlayıcıları ise, firmaya özgü çözümler bulmuş durumda. Hotmail ve Yahoo hesabınız siz öldüğünüzde kullanılamaz duruma geliyor. Gmail posta hesabınızı ise miras olarak yakınlarınıza bırakmanız söz konusu.
Türkiye’de ise resmi bir uygulama yok! Medeni hukukta dijital miras geçmiyor! Dolayısıyla yerel servis sağlayıcılara uygulanacak yasal bir yaptırım yok!
Eğer öldüğümde Twitter’a diğer dünya’dan bağlanabiliyor olsaydım. Cehennem ile ilgili durum güncellemelerimi takip edebilirdiniz.

Reklamlar

No comments yet»

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: