WordPress LeoTheMaster

Güncel, teknik, eğitici, son dakika, eğlenceli, sıcak video (18+ değil), haber ve bloglar

Büyük Dünya’da Kısa Mesajlaşmalar

Daha önceki yazılarım Facebook ve sosyal yaşam hakkındaydı. Bu yazımda ise, insanların sosyal çevredeki yaşamlarının teknoloji ile etkileşimlerinden bahsetmek istiyorum.
Hayatımız kısa kelimelerle anlam kazanır. Hayatı uzun yaşar ama kısa zamanlarda yaşarız zevki ve mutluluğu. Uzun yıllar öğrenim görürüz, pek çok sınava girer, uykusuz geceler geçiririz. En mutlu anımız belki de havaya mezuniyet kepini fırlattığımız andır. Anne hamilelik süresince pek çok sıkıntı yaşar. En mutlu anı bebeğini kucağına aldığı andır belki de.
Eskiden sevgililer birbirlerine sayfalarca mektup yazarlardı. Mektuba kendilerinden bir parça konur, sonra kapatılırdı zarf. Bu bazen gözyaşı, bazen de bir saç parçasıydı. Sayfalarca mektubun içindeki o ufak saç parçası belki de mektubu okuyanı mutlu kılan. O saç parçası saklanır koklanırdı.
Çağımızda ne değişti sizce? Şimdi aşklar kısa mesajlarda gizli. Cep telefonlarında anlık haberleşiyor sevgililer. SMS aslında Sevgili Mesajlaşma Servisi. Değişen hiçbir şey yok. Karşılıklı yazılan mektupların yerini daha kısa ve güncel kelimeler aldı. Her ne kadar kısaltmalar kullanılsa da alışıyor insanlar teknolojiye. Anlatmak istediklerini anında ve etkili bir şekilde ulaştırıyorlar karşı tarafa.
Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de MMS kullanımı çok az. SMS yaygın olarak kullanılırken, MMS yani fotoğraf ve video eklenerek yapılan haberleşme neredeyse kullanılmıyor. Bunun nedeni bence insanların anlatmak istediklerini kısa mesajlara sığdırabilmeleri. Görsellik olarak eklenen fotoğraf ve video yetmiyor insanoğluna. İnsanlar anlık, güncel ve kısa olanı tercih ediyorlar artık. İşe bu yüzden 3G var. Karşıdaki kişiyi konuşurken görebilme isteğinin sonucu, icat ettiğimiz teknoloji! Peki yeterli mi? Tabi ki hayır. Bir sonraki adım 3 boyutlu görsellik ve karşındakine dokunabilme, hatta hissedebilme teknolojisi.
Çevrim içi olma isteği her insanda vardır. Bu istek aslında hataya tutunma dürtüsüdür. Ne yaptığımızı, daha doğrusu hala yaşadığımızı duyurmak isteriz içgüdüsel olarak. “Yıkılmadım ayaktayım” tam olarak bunu anlatıyor.
Peki ya internet ortamında yaşanan aşklar! Merak etmeyin Messenger programlarından bahsetmeyeceğim. Bunları zaten biliyor ve kullanıyorsunuz. “Şu anda ne yapıyorsun?” sorusuna cevap vermek için açılan Twitter sitesinden bahsetmek istiyorum. Twitter, aslında kuşların cıvıldaması. Kısa mesaj servisine benzer yapıda olan siteye, ne yaptığınızı yazıyorsunuz sadece. Mesela, “Gündem16 köşeme yazı yazıyorum”. Twitter sitesine üye olan kişiler sizi takibe aldıkları anda yazdığınız durum güncellemelerini görüyorlar. Böyle sadece bir kısa mesaj yazarak, sizi takip eden kitleye ulaşabiliyorsunuz. Durum güncellemeleri, pek çok sosyal ağ ve mesajlaşma sitesine entegre edildi. Her bir siteye ayrı ayrı durum güncellemesi yapmak yerine, sadece Twitter’a yazıp, diğer sitelere bağlantı kurmanız mümkün. Güzel değil mi? İşin güzel tarafı bunu cep telefonunuzdan yapabilmeniz. Yani cebinizdeki SMS, Twitter gücüyle kitle mesajlaşma servisine dönüşebiliyor. Yüzlerce sevgilisi olan çapkınlara uygun olan bu servis, günümüzün karmaşık aşk hayatına uygun aslında!
İşin ticari yönünü düşündüğümüzde ise, ortaya yeni bir pazar çıkıyor. Kitlelere kısa, etkili ve güncel mesaj gönderme pazarı bu aslında. Hem cep, hem de internet destekli. Tüm sitelere durum güncellemesi altında entegre olabilen bu servis sayesinde, ticari başara kazanma şansınız oldukça yüksek.
Bir örnek vereyim:
Çok ünlü bir şarkıcıyım. Cep telefonumdan SMS olarak “ne yaptığımı” yazıp Twitter a gönderiyorum her gün. Beni takip eden milyonlarca hayranımın bu yazdıklarımı okuyacaklarını biliyorum. Konser haberlerim, mesaja bağlantılı videolar ve belki de aynada kendimi çektiğim fotoğraflarım. Hayranlarım için bulunmaz bir fırsat bu!
Hadise, Sertab Erener ve Nil Karaibrahimgil gibi ünlü sanatçı bunun farkında ve yaygın kullanıma başladılar bile. Hatta onların güncel durumlarına yorum yazdığınızda, cevap bile veriyorlar. Olaya ters yönden baktığımızda ise, bambaşka bir güzellikle karşılaşıyoruz. Ünlü sanatçı, hayran kitlesindeki şahısa güvenli bir şekilde ulaşabiliyor. Ona bedava konser bileti vermesi ya da kendi hakkındaki görüşlerini alarak, imaj çalışması yapması mümkün.
Dar alanda kısa paslaşmalar tarihin tozlu raflarındaki yerini aldı. Globalleşen toplum, teknolojinin denizinde yüzüyor. Yeni teknolojinin sağladığı dalgaları yakalayan insanoğlu, artık büyük Dünya’da kısa mesajlaşıyor!

Reklamlar

No comments yet»

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: