WordPress LeoTheMaster

Güncel, teknik, eğitici, son dakika, eğlenceli, sıcak video (18+ değil), haber ve bloglar

Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Duyuru

Konut Edindirme Yardımı hak sahiplerine nakit veya hisse senedi olarak yapılacak ödemelere ilişkin usul ve esasları düzenleyen 5664 sayılı “Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair” Kanun 30.05.2007 tarih ve 26537 sayılı Resmi Gazetede ve 5664 sayılı Kanunun uygulanmasına ilişkin Yönetmelik de 14.08.2007 tarih ve 26613 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girmiştir.

Bilindiği üzere, Konut Edindirme Yardımı (KEY) uygulaması, 3320 sayılı “Memurlar ve İşçiler ile Bunların Emeklilerine Konut Edindirme Yardımı Yapılması Hakkında” Kanun ile 01.01.1987 tarihinde başlatılmış ve bu uygulama, 01.01.1996 tarihinden itibaren durdurulmuştur.

Bahse konu KEY tutarları maaşlardan kesilen tutarlar olmayıp, maaşa ilave olarak işveren tarafından yatırılmış olan tutarlardır.

1999 yılına gelindiğinde, 29.12.1999 tarih ve 588 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile söz konusu Konut Edindirme Yardımı Hesaplarının tasfiyesine ilişkin yasal süreç başlatılmıştır. Fakat, 588 sayılı KHK ve ilgili mevzuat ile oluşturulan, hak sahiplerine hisse senedi verilmesi suretiyle hak sahiplerinin alacaklarının itfası sistemi bir türlü sonuçlanamamıştır.

KEY hak sahiplerini belirlemede yaşanan güçlükler nedeniyle yaşanan mağduriyeti bir an önce gidermek amacıyla, KEY hak sahiplerine nakit veya hisse senedi olarak yapılacak ödemelere ilişkin usul ve esasları düzenleyen 5664 sayılı “Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair” Kanun 30.05.2007 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girmiştir.

KEY hak sahipliğinin tesbiti ve hak sahiplerinin alacağı nema dahil KEY tutarlarının belirlenmesi işlemleri, 5664 sayılı Kanunda tanımlanan süreler çerçevesinde, ilgili kurumlar tarafından yürütülmektedir.

5664 sayılı Kanunun, KEY hak sahiplerinin ve bu kişilere ödenecek tutarların belirlenmesine ilişkin, ilgili maddelerinde belirtilen sürelerin ve süre uzatımlarının kullanımları dikkate alınarak, KEY hak sahipliği tesbitine esas listelerin resmi olarak ilan edilmesinin 2008 yılının ikinci döneminde gerçekleşeceği değerlendirilmektedir.

KEY hak sahipliğinin tesbitine esas listeler, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş (EGYO) veya Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazetede ilan edilecek ve elektronik ağ sayfasında kamuoyuna duyurulacaktır.

Ayrıca, halihazırda, bu sürece ilişkin işlemler devam ettiğinden, KEY hak sahipleri kendilerine ödenecek KEY tutarını, ancak, bu listeler ilan edildiği zaman öğrenebileceklerdir.

Bu çerçevede, adlarına konut edindirme yardımı yatırılmış olan kişilerin, KEY hak sahipliği listelerinin resmi olarak ilan edilmesine kadar, yapmaları gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

Resmi Gazetede ilan edilen bu listelerde adı yer almayan, ancak, konut edindirme yardımına müstahak olduğunu ileri sürenler, ilanın yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde ilgili kurum ve kuruluşlara (sosyal güvenlik kuruluşları) başvurabilecektir. Başvuru süresi geçirildikten sonra yapılacak talepler ilgili kurum ve kuruluşlarca dikkate alınmayacaktır.

KEY ödemeleri, anılan Kanunda belirtildiği şekilde kişilerin tercihleri doğrultusunda, payları oranında EGYO hisse senedi verilmek veya karşılığının Hazine tarafından aktarılmasını takiben nakit ödenmek suretiyle gerçekleştirilecektir.

Hak sahiplerine yapılacak nakit ödemelerin ve hisse senedi devir işlemlerinin ödeme planı, EGYO tarafından belirlenecek ve kamuoyuna ilan edilecektir.

KEY hak sahiplerine yapılacak nakit ödemeler, EGYO tarafından belirlenecek ödeme planı ve süresine göre T.C. Ziraat Bankası A.Ş. şubeleri aracılığıyla gerçekleşecektir.

Belgelenmesi durumunda hak sahibinin mirasçıları, konut edindirme yardımı kesintilerini alabilecektir.

Hak sahipliği listelerinin Resmi Gazetede yayımlandığı tarihinden itibaren 5 yıl içinde, hak sahiplerinin, konut edindirme yardımı alacaklarını nakit veya hisse senedi olarak EGYO’dan talep etmemeleri durumunda, bu alacaklar, Hazineye irad kaydedilecektir.

Özetle, KEY hak sahipleri, başvurularını, 2008 yılının ikinci döneminde ilan edilmesi öngörülen tarihte, en yakın T.C. Ziraat Bankası A.Ş. şubesine yapacaklardır. Kişilerin, başvuru esnasında yanlarında T.C. Kimlik Belgelerinin olması ve gerektiğinde Sosyal Güvenlik numaralarını ibraz etmeleri yeterli olacaktır. Bu itibarla, KEY hak sahiplerinin, yukarıda belirtilen süreçten önce herhangi bir işlem yapması gerekmemektedir.

kaynak:toki.gov.tr

Reklamlar

No comments yet»

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: